V souvislosti s šířením koronaviru se ve společnosti rozvířila diskuze ohledně pojištění. Mnoho lidí v něm vidí východisko ze svízelné finanční situace. Je tomu ale opravdu tak? Víte, na co všechno máte anebo naopak nemáte nárok? Dokážete říct, co všechno vaše pojistné smlouvy obsahují? A vyznáte se vůbec v tom, co vám pojišťovna říká?

Aleš Žárský, expert na pojištění online pojišťovací služby RIXO.cz, pokračuje v odpovědích na nejčastější dotazy k této problematice. První část si můžete přečíst ZDE

1. Vztahuje se životní pojištění na případ úmrtí v důsledku koronaviru?

Pokud máte pojištěnou smrt z jakýchkoliv příčin, pak by se v případě vašeho úmrtí vyplácela částka uvedená v pojistné smlouvě. Doplňujeme, že některé pojišťovny uvádějí obecnou výluku na epidemie a pandemie, případně na celkový limit pojistných plnění vyplacených za takové události. Při uplatnění výluky by pojistné plnění za smrt nebylo vyplaceno. 

2. Jde se nyní připojistit na smrt v důsledku koronaviru? Kdy takové pojištění začíná platit?

Jde se pojistit standardním pojištěním pro případ smrti z jakékoliv příčiny. Pojištění sjednané na nižší částky vám bude běžet zpravidla ihned po uzavření smlouvy, u vyšších částek můžete čekat na zahájení platnosti pojištění i několik měsíců (jedná se o posouzení celkového zdravotního stavu pojišťované osoby). U některých pojišťoven pojištění začíná platit vždy až nějakou dobu po sjednání, nejčastěji dva nebo tři měsíce od počátku pojištění.

Obecně lze říci, že se životní pojištění ani související připojištění nesnaží řešit výjimečné případy, jako je např. koronavirus. Pokrývají klasické životní situace, jako je úmrtí, v případě nemoci pracovní neschopnost, v případě úrazu denní odškodné, trvalé následky úrazu či pobyt v nemocnici.

V každém případě je však dobré vědět, co vaše pojistka obsahuje a zda vůbec máte na výplatu nějakých peněz z pojištění nárok. Jak jsme zmínili výše, je také možné, že vám určitou situaci řeší jiná smlouva, než si myslíte. Pokud se ve svých pojistkách nevyznáte, nebo si nejste jistí, že je máte sjednané správně, nechte si je od nás online a zcela zdarma zkontrolovat.

RIXO.cz je bezplatná online pojišťovací služba, díky které budete vždy správně pojištění. Nahrajte své pojistné smlouvy do internetového přehledu nebo aplikace a RIXO.cz vám je zdarma zkontroluje. Poskytne vám zpětnou vazbu včetně doporučení, u které pojišťovny je možné si sjednat stejné pojištění za lepších podmínek.

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy správně pojištěni. Klademe si za cíl správu pojištění zjednodušit, zpřehlednit a zefektivnit.