Než vyrazíte na cyklovýlet, nezapomeňte si po zimě pořádně zkontrolovat své kolo. Kromě toho, že by mělo být v perfektním stavu, abyste nešli naproti nepříjemnému úrazu, musí mít ze zákona povinnou výbavu.

Povinná výbava je povinná pro každého cyklistu bez výjimky. Nezáleží na tom, zda jezdíte po silnici, cyklostezkách, občas nebo každý den. Pokud vás chytne policista, můžete se s neúplnou výbavou dostat do nemalých potíží. 

Povinná výbava jízdního kola 

Brzdy

Každé jízdní kolo musí mít funkční brzdy na předním a zadním kole. Ty musí být na sobě nezávislé, aby v případě náhle poruchy fungovala alespoň jedna z nich.  

Odrazky

Zadní odrazky jsou červené. Mohou být kombinovány se zadní červenou svítilnou. Odrazky se dají nahradit reflexními prvky na oblečení, například u dětí dětskou reflexní vestou, tričkem s reflexními pruhy, nebo reflexním batohem.

Přední odrazky mají bílou barvu a opět mohou být nahrazeny reflexními prvky. Za snížené viditelnosti je vhodné je kombinovat se světly. 

Oranžové odrazky jsou z obou stran obou pedálů a na paprscích kol. Mohou být nahrazeny reflexními prvky. 

Řídítka 

Řídítka by vždy měla být zakončená zátkou či obalena vhodným měkkým materiálem. Díky zajištění jejich konců se stanou řídítka bezpečnými.

Povinná výbava jízdního kola při snížené viditelnosti

Při snížené viditelnosti je důležité, aby vaše kolo mělo přední bílé světlo a zadní červené světlo.  

Doporučená výbava kolo 

Cyklistická přilba

Helma na kolo je nejdůležitějším doplňkem, který je povinný pouze pro děti a mladistvé do 18 let. Doporučené je ale nošení helmy nejen u dětí, protože výrazně snižuje riziko vážného poranění hlavy. 

Reflexní prvky

Při jízdě na kole je důležité myslet na svoji bezpečnost, které dosáhnete výběrem kvalitních reflexních prvků. 

 Cyklonářadí

Kvalitní samolepící záplaty a multiklíč jsou poměrně skladné věci, ale dokážou vás rychle zachránit. Také se hodí mít po ruce pumpu a duši.

Ať už jste vášnivým cyklistou, nebo příležitostným jezdcem, nikdy nepodceňujte kvalitní životní pojištění. 

RIXO.cz je prvním online srovnávačem životního pojištění

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy pojištěni správně a nejvýhodněji. Klademe si za cíl pojištění udělat nejpřehlednější, nejvýhodnější a nejrychlejší.