Na tuzemských silnicích přibývá aut s ukrajinskou registrační značkou. Co dělat v případě, že vás nabourá ukrajinský řidič, který nemá zelenou kartu? Česká kancelář pojistitelů přišla s řešením.

Na Ukrajině je velké množství vozidel, která nemají zelenou kartu určenou pro provoz vozidel v zahraničí.  „Zelená karta má v zahraničí stejnou funkci jako povinné ručení. Platí se z ní škoda, kterou způsobí řidič jinému vozidlu,“ vysvětluje Martin Ždímal z RIXO.cz

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) se proto rozhodla, že po dobu šesti měsíců od opuštění ukrajinského území bude případné škody způsobené ukrajinskými vozidly na území České republiky hradit z garančního fondu. 

Šestiměsíční lhůta by měla dát ukrajinským řidičům dost času k tomu, aby si své vozidlo v ČR řádně pojistili. 

Ukrajinští občané, kteří prchají před válkou a hledají v naší zemi bezpečí, jsou ve velmi obtížné situaci, a to jak psychické, tak i z hlediska zdrojů. Většina z nich jsou ženy a děti, které stojí před urgentní potřebou zabezpečit si základní životní podmínky, což jim značně komplikuje směnitelnost hřivny a často také omezená dostupnost jiných finančních prostředků. Pokud my jako Česká kancelář pojistitelů a naše členské pojišťovny můžeme něco udělat pro ulehčení jejich tíživé situace, děláme to bez váhání,“ popisuje situaci Jan Matoušek, výkonný ředitel ČKP.

Pro potřeby ukrajinských řidičů ČKP zřídila speciální telefonní linku, na kterou mohou volat v případě problému či potřeby odtahu: +420 251 032 834. 

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy pojištěni správně a nejvýhodněji. Klademe si za cíl pojištění udělat nejpřehlednější, nejvýhodnější a nejrychlejší.