Konec roku se nezadržitelně blíží. Ani letos se nevyhneme silvestrovským radovánkám v podobě ohňostrojů nebo petard. Co dělat s tím, když vám někdo způsobí škodu, nebo naopak vy poškodíte majetek třetí osobě?

Poškozený automobil 

Pokud vám petarda poškodí automobil, neočekávejte, že bude škoda hrazena z pojistky viníka. Zpravidla totiž nedokážete zjistit, kdo vám auto poškodil. V takové situaci vám škodu nepomůže uhradit ani vaše povinné ručení

Pojišťovny kvalifikují újmu na vozidle způsobenou zábavnou pyrotechnikou převážně jako vandalismus. Riziko vandalismu nebývá automaticky součástí povinného ručení ani havarijního pojištění. Lze si je však připojistit. Pokud tedy parkujete na chodníku a hrozí, že vám může silvestrovská zábavná pyrotechnika poškodit váš automobil, zkontrolujte si, zda vaše pojištění obsahuje vandalismus,“ varuje Martin Ždímal, produktový ředitel RIXO.cz. 

V případě poškození vozidla je nutné kontaktovat policii, která škodu zdokumentuje. Pro jistotu si fotky pořiďte i vy sami. Policie má určitou lhůtu na to, aby viníka vypátrala. Což se pravděpodobně nestane a pojišťovna vám pak uhradí odškodnění.

Škody na majetku

Oslavy Nového roku mnohdy doprovází škody na majetku nebo ještě hůře újmy na zdraví, které jsou způsobeny špatnou manipulací zábavnou pyrotechnikou. Pokud škodu někomu třetímu způsobíte vy, může vám ušetřit relativně velké množství peněz pojištění odpovědnosti. 

Pojištění odpovědnosti se nejčastěji sjednává dohromady s pojištěním domácnosti. Kryje škody způsobné všemi rodinnými příslušníky, kteří žijí v jedné domácnosti. Pojistit si ho však můžete i zvlášť,“ vysvětluje Martin Ždímal z RIXO.cz. 

Pokud zraníte během silvestrovských oslav člena domácnosti, pojistka se uplatnit nedá. Stejný problém může nastat také v situaci, kdy se pojistná událost stane po požití alkoholu či jiných omamných látek. Pojišťovny mají právo takové případy zamítnout a dále se jimi nezabývají.  

Od 1.1.2022 je nutnost mít sjednané pojištění odpovědnosti také pro cesty do Itálie. Pokud si tam budete chtít zalyžovat, bez tohoto pojištění vás na sjezdovku nepustí. „Pojištění odpovědnosti téměř každá pojišťovna nabízí v rámci cestovního pojištění, a to si před cestou do zahraničí sjednejte vždy,“ dodává Martin Ždímal.

                                                   SROVNAT POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOST 

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy pojištěni správně a nejvýhodněji. Klademe si za cíl pojištění udělat nejpřehlednější, nejvýhodnější a nejrychlejší.