Narození dítěte je velkým životním milníkem. S větší zodpovědností roste poptávka po životním pojištění. Mnoho rodin si totiž uvědomuje, že by se kvůli nečekanému výpadku přijmu mohli dostat do nepříjemných finančních problémů. Často však zapomínají, že kromě sebe by měli pojistit také své dítě. Úraz nebo nemoc vašeho potomka může totiž také způsobit velké finanční výdaje.

Našim klientům doporučujeme, aby si živitel rodiny (manžel, otec) sjednal samostatné životní pojištění a maminka pak společně s dítětem. V současné době není nutné, aby byla celá rodina pojištěná na jedné smlouvě. Navíc z pohledu možných budoucích uprav smlouvy nebo životních změn, např. rozvodu, je vhodnější, aby měl každý dospělý svou vlastní smlouvu,“ vysvětluje Martin Ždímal z online pojišťovací služby RIXO.cz. 

V případě životního pojištění dítěte se pojišťují nejčastěji ta nejzávaznější rizika – invalidita a snížená soběstačnost (závislost na péči), trvalé následky úrazu a závažná onemocnění. Důvody jsou následující: 

1. Výdaje spojené se samotnou léčbou. Jedná se o náklady na léčbu, rehabilitaci, nebo výdaje spojené s hlídáním dítěte v případě, že ani jeden z rodičů nemůže zůstat s dítětem doma. 

2. Pokud se dítě zraní nebo onemocní v době, kdy již oba rodiče pracují, pomůže životní pojištění vykrýt náklady spojené s výpadkem přijmu jednoho z rodičů, který je nucen kvůli péči o dítě odejít ze zaměstnání. 

3. Výpadek budoucího příjmu dítěte. V nejhorším případě se může stát, že závažné následky úrazu nebo nemoci ovlivní budoucí pracovní uplatnění dítěte.  

Pro ilustraci vhodného životního pojištění pro dítě jsme si vybrali rodinu, kdy otec pracuje v administrativě a jeho plat je 40 000 Kč hrubého. Matka je s dítětem na mateřské dovolené a měsíčně od státu pobírá 15 000 Kč. Celkové náklady rodiny na chod domácnosti a další finanční závazky jsou 38 000 Kč,“ říká Martin Ždímal ze společnosti RIXO.cz. 

Jak jsme psali již výše, živitel rodiny má sjednané vlastní životní pojištění, které zabezpečí rodinu v případě nečekaných zdravotních problémů, úrazu nebo dokonce jeho smrti. 

Maminka s dítětem má společné životní pojištění, kdy je dítě pojištěno následovně: 

Trvalé následky úrazu

Doporučujeme dítě pojistit na částku min. 1 milion korun. Tato částka rodině pomůže např. se stavebními úpravami domácnosti v případě, že dítě ztratí pohyblivost. 

Invalidita a snížená soběstačnost 

Toto riziko doporučujeme pojistit na částku 2 miliony korun. Ačkoliv vám bude stát v tomto případě vyplácet invalidní důchod nebo příspěvek na péči dle stupně závislosti, částka velmi často nepokrývá veškeré výdaje spojené s péčí o invalidní dítě. Pokud se o dítě chcete starat sami, je nezbytné, aby jeden z rodičů opustil své zaměstnání. V mnoha případech se také stává, že rodina musí najmout pečovatele, který s péčí o dítě pomáhá. 

Závažná onemocnění 

Doporučujeme pojistit na částku min. 1 milion korun. V případě závažného onemocnění je rodinný rozpočet zatížen náklady za nadstandardní léčbu nebo péči ošetřovatele. 

RIXO.cz je jediný online srovnávač životního pojištění na trhu. Pomůže vám online srovnat nabídky životního pojištění od několika pojišťoven a vy se tak nenapálíte ani cenou ani plněním. Stávající životní pojištění vám zdarma zkontroluje a v případě potřeby doporučí lepší a výhodnější.

                                                        SROVNAT ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy pojištěni správně a nejvýhodněji. Klademe si za cíl pojištění udělat nejpřehlednější, nejvýhodnější a nejrychlejší.