Pojištění odpovědnosti nebo také „pojistku na blbost“ zná z doslechu snad každý. Nabízí ho téměř každá pojišťovna. Víte však, co obsahuje a kdy se uplatňuje? Možná také vy na něj spoléháte v případech, na které se vůbec nevztahuje.

Každý ví, že pojistka na blbost existuje pro případy, že „něco“ provedu, způsobím škodu a musím to zaplatit. Co všechno je schované za tím něco? Platí pojistka také, když rozbiju něco svého? A jak mám vlastně škodě postupovat? Na tyto otázky zná odpověď jen málokdo,“ říká Martin Ždímal z pojišťovací služby RIXO.cz.

Pojistka na blbost vás chrání v případě, že způsobíte škodu někomu jinému. A to lze v podstatě kdekoliv a kdykoliv. Nejčastěji k tomu dochází na oslavách, při sportování a nakupování. Jsou to škody, které zaviníte v běžném životě a ochrání vás právě tzv. pojištění občanské odpovědnosti – „pojistka na blbost“.

Kdy vám pojištění občanské odpovědnosti pomůže:

  • když někoho srazíte na sjezdovce nebo na kole a zraníte ho
  • když z vašeho domu spadne taška, sníh nebo led na něčí auto
  • když vaše dítě srazí na školním výletě vázu v muzeu
  • když váš pes někoho kousne nebo způsobí nehodu
  • když vytopíte sousedy prasklou vodovodní hadičkou v pračce 

Platí pojistka na každou blbost? 

Stejně jako u každého pojištění, se i v případě „pojistky na blbost“ zaměřte zejména na seznam výluk, tedy situací, na které se pojištění nevztahuje. 

Skutečně vás chrání vaše pojištění v situacích, které vás můžou potkat? Pojistné podmínky jsou často nesrozumitelné a plné pojišťovničtiny a každá pojišťovna je má nastavené jinak. Pokud neznáte obsah své smlouvy, nechte si ji raději zkontrolovat. Lze to zdarma po internetu. Ujistíte se tak, že máte pojistku správně nastavenou,“ vysvětluje Martin Ždímal. 

Škoda na vlastním majetku

Pokud způsobíte škodu na svém vlastním majetku, třeba když vám dítě polije počítač, pojištění vám nepomůže. Také je důležité vědět, že pojištění odpovědnosti se nevztahuje na škody způsobené mezi příbuznými. Takže pokud například žijete v rodinném domku s rodiči, které vytopíte kvůli závadě na pračce, pojistka vám nepomůže.

Škoda zaměstnavateli

Pozor si dejte i na škodu, kterou způsobíte svému zaměstnavateli. Pojištění občanské odpovědnosti totiž platí jen mimo práci. Pracovní případy řeší pojištění odpovědnosti z výkonu povolání

Hrubá nedbalost

Z pojištění jsou vyloučené hrubé nedbalosti. To jsou situace, když jdete škodám naproti a budete se vědomě chovat riskantně nebo neobezřetně a způsobíte někomu škodu. Například když jako majitel necháte pobíhat psa volně bez vodítka, a ten způsobí nehodu nebo někoho pokouše.

Půjčené nebo pronajaté věci

Vyloučené jsou také velmi často škody na věcech vypůjčených nebo pronajatých. Některé z nich je ale možné za další peníze dopojistit. Obzvlášť pozor by si na to měli dávat lidé žijící v nájemním bydlení, ale i každý, kdo si čas od času půjčí od kamaráda drahé nářadí nebo třeba lyže. U klientů se při kontrole jejich smluv s tímto setkáváme často.

Alkohol a drogy

Pojištění se také nevztahuje na situace, kdy škodu způsobíte úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či drog. 

Územní platnost

Plánujete dovolenou v zahraničí? Zkontrolujte si, na jakém území vaše pojistka platí. Může to být pouze v rámci České republiky, některé pojistky ale zahrnují i celou Evropu.

Další situace

Pojištění odpovědnosti neuplatníte, pokud způsobíte škodu při řízení, tady vám pomůže spíš povinné ručení. Některé pojišťovny například také neproplácejí, když někomu rozbijete mobil, jinde se na tuto situaci můžete připojistit. Omezení a rozdíly ale mohou číhat i jinde v pojistných podmínkách. Proto je potřeba si je opravdu důkladně prostudovat, nebo se obrátit na profesionály.

Na kolik vás přijde a vyplatí se?

Pojistku na blbost si můžete zařídit samostatně, nebo jako doplněk pojištění domácnosti či nemovitosti. Cena pojistky roste s tím, jak velkou škodu za vás pojišťovna v případě škody nejvýš uhradí. 

Nejnižší škoda, na kterou se můžete pojistit, jsou 2 miliony korun, maximální výše se pohybuje kolem 50 milionů korun. „Cena pojistky na blbost se pohybuje od 600 do několika tisíc korun za rok. Ten pocit jistoty za to stojí. Často lidé chtějí pár stovek ročně ušetřit a nastavují si příliš nízký limit pojistného krytí, který pak nestačí k zaplacení celkové škody. Podle mého názoru je optimální limit 10 milionů korun,“ vysvětluje Martin Ždímal z pojišťovací služby RIXO.cz. 

Počet využití pojištění za rok není omezený, takže můžete být v klidu, i pokud se vám „zadaří“ během roku vícekrát. 

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy správně pojištěni. Klademe si za cíl správu pojištění zjednodušit, zpřehlednit a zefektivnit. Klient si u nás může také sjednat nové pojištění.