Co Čech, to cyklista. Možná to zní nadneseně, nicméně trend posledních let mluví jasně. Celá pětina Čechů jezdí na kole. Podle nejnovějšího průzkumu se po Čechách jezdí především na horském kole, nicméně čím dál větší oblibě se těší také silniční cyklistika. Pokud vlastníte kolo, určitě se zamyslete na tím, zda nepotřebujete pojistku. Krádeže jsou totiž takřka na denním pořádku. Pokud máte doma kol více nebo vlastníte dražší model, pojištění se vám určitě vyplatí.

Z nejnovějších statistik vyplývá, že Češi vlastní kola v průměrné hodnotě dvanáct tisíc korun. U nadšených cyklistů ale není výjimkou, že jezdí na kole v hodnotě více než šedesát tisíc korun. A právě dražší kola jsou velkým lákadlem pro zloděje. Podle Policie České republiky byly v roce 2021 nahlášeny krádeže kol v hodnotě 150 milionů korun. Většina jízdních kol byla odcizena ze sklepů, koláren a rodinných domů. Smutné je, že policie dokázala objasnit pouze pětinu krádeží.

Cyklisté by proto měli přemýšlet o sjednání vhodného pojištění. Zde je ale potřeba velmi pečlivě zvážit, která pojišťovna je pro vás ta nejvhodnější a jakým způsobem (jestli vůbec) kolo pojišťuje. Především u dražších modelů kol věnujte zvýšenou pozornost pojistným podmínkám.

Pojistit kolo si můžete u většiny pojišťoven v rámci pojištění domácnostiKvůli pevně daným limitům, které většinou neodpovídají hodnotě kola, pro vás nebude pojištění domácnosti dostačující v případě, že vlastníte velmi drahé kolo za desítky až statisíce korun. V takovém případě si můžete vybrat ze dvou variant: buď si kolo pojistíte samostatně, nebo zvolíte formu připojištění ke svému pojištění domácnosti

Pozor, pokud máte kolo uschováno ve společných prostorách jako např. kolárna nebo kočárkárna. Na pojistku se mohou vztahovat omezení nebo výjimky. Pojišťovna vám pak nemusí v případě krádeže nic zaplatit. 

Myslete na to, aby bylo kolo dostatečně zabezpečené. Zámek na něm mějte vždy, a to i v případě, že ho uschováváte na balkóně v 5. patře panelového domu. Pojišťovna bude k této skutečnosti při vyplácení pojistného přihlížet. 

Na co si dát při pojišťování kola pozor: 

  • Zkontrolujte si, zda vaše pojištění domácnosti obsahuje i pojištění kola. Pokud ne, informujte se, zda je možno si kolo připojistit nebo takovou možnost vaše pojišťovna nenabízí (v takovém případě byste museli řešit samostatné pojištění.)  
  • Zkontrolujte si, kde všude pojištění platí a za jakých podmínek – některé pojišťovny omezují platnost pouze na tzv. místo pojištění. Pojistka pak pokryje krádež v domácnosti (byt, dům, garáž…), v nebytových prostorách (balkón, lodžie…), ve společných prostorách (sklep, kolárna apod.) Pojištění ale už nemusí krýt krádež například z auta nebo ze stojanu u penzionu. Obecně ale platí, že musí zloděj vždy překonat překážku (plot, zámek, alarm, bezpečností dveře), aby vám pojišťovna určité plnění uznala. 
  • Ověřte si, že pojišťovna opravdu pojišťuje váš typ kola. Některé pojišťovny také nemusí pojišťovat starší kola.
  • Ověřte si výši limitů plnění a ujistěte se, že zaplatí krádež kola (základní balíčky pojištění domácnosti mají nízké limity plnění, hodnotu dražšího kola zpravidla nepokryjí). 
  • Zkontrolujte území, kde jste pojištěni. Pokud jezdíte na kole do zahraničí, je dobré si vybrat pojišťovnu, která vás pojistí i dále než za hranicemi ČR, případně i mimo EU.
RIXO DOPORUČUJE: Každá pojišťovna má jinak nastavené obchodní podmínky, ve kterých specifikuje, jak k pojištění kola přistupuje. Není v lidských silách se v tom plně zorientovat. Proto vám vždy doporučujeme se obrátit na specialistu pojištění, který vám pomůže vybrat tu nejlepší variantu.
 

                                     SROVNAT POJIŠTĚNÍ 

Jak vypadá správně nastavená pojistka pro různé situace si ukážeme na několika příkladech. 

Čtyřčlenná rodina 

Rodina Novákových žije v panelovém bytě na sídlišti v Hranicích na Moravě. Svá kola mají celoročně uschována na balkóně, kde je nezamykají. Celková hodnota všech čtyř kol je 30 000 Kč. Pojištění domácnosti má rodina sjednané u ČPP a platí za něj 840 Kč ročně. 

RIXO DOPORUČUJE: Jestli stejně jako Novákovi jezdíte na kole jen rekreačně a nemáte drahá kola, speciální pojištění pravděpodobně nepotřebujete. Stejně jako Novákovi byste si mohli plně vystačit např. se základním balíčkem pojištění domácnosti od ČPP. 

Když vám někdo kolo ukrade z místa pojištění, které je zabezpečeno, zaplatí vám pojišťovna až 20 000 Kč za 1 kolo. Pokud je to jiné místo např. stojan, ke kterému bylo kolo řádně zamčeno, dostanete max. 5000 Kč za všechna kola za pojistný rok. 

RIXO VARUJE: Zabezpečením může každá pojišťovna myslet něco jiného. Například ČPP v podmínkách nemluví o nutnosti uzamčení kola na balkóně. Ale hovoří o tom, že prostory, kde je kolo uložené, by měly být zabezpečeny. Tzn. pokud je kolo na balkóně v bytě ve 4. patře, dívá se pojišťovna především na to, jak je zabezpečena domácnost – určitý druh zámku, dveří nebo zárubní. Pokud bude kolo umístěno na balkoně v bytě v 1. patře, kdy je balkón třeba jen 1.5 m nad zemí, tak se jako dostatečné zabezpečení berou mříže na balkóně. 

Rodině Novákových nicméně doporučujeme, aby se kola naučili vždy a všude zamykat. 

Vášnivý sportovec 
 
Pan Petr žije v pronajatém bytě v Ústí nad Labem. Pojištění domácnosti má sjednáno u Direct pojišťovny a ročně za něj platí necelých 1500 Kč. Před pár dny si koupil nové kolo za 80 000 Kč a řeší, jak si ho co nejlépe pojistit. 
 
RIXO DOPORUČUJE: Pokud jste ve stejné situaci jako pan Petr a vlastníte drahý model kola, určitě vám doporučujeme si ho řádně pojistit. V takové případě si pravděpodobně s pojištěním domácnosti nevystačíte. Nejprve si proto zjistěte, zda vám pojišťovna umožní si kolo připojistit a zda je takové připojištění dostatečné. Pokud tomu tak je, máte vyhráno. Pokud to nelze, doporučujeme vám si sjednat speciální pojištění pouze pro vaše kolo. 
 
Pan Petr má pojištění domácnosti u Direct pojišťovny, která umožňuje připojištění kola. Po jeho sjednání se mu roční platba za pojištění domácnosti zvýšila o 2000 Kč. 
 
RIXO VARUJE: Pokud vlastníte drahé kolo, dejte si pozor, zda ho pojišťovna vůbec pojistí. Např. Direct pojišťuje kola do hodnoty 100 000 Kč se spoluúčastí 1000 Kč. Velkou výhodou tohoto pojištění je, že kryje kolo po celém území Evropy – není tedy vázané jen na místo pojištění. I zde ale pozor na specifikaci pojistných podmínek. Jednou z nich např. je, že musí být kolo samostatně uzamčené k pevné překážce. 
 
Sportovní movitá rodina 
 
Rodina Výborných bydlí v rodinné vile kousek za Průhonicemi. Protože jsou vášnivými cyklisty vlastní několik modelů kol. Jejich celkovou hodnotu odhadují na cca 240 000 Kč. K pojištění domácnosti u ČSOB mají připojeno tzv. pojištění individuálních věcí a za pojistku platí ročně 10 000 Kč. Pokud by kola pojištěna neměli, platili by pouze o 700 Kč méně. 
 
RIXO DOPORUČUJE: Pokud často podnikáte cyklovýlety po krásách České republiky, vyberte si pojištění u takové pojišťovny, která vám zaplatí škodu, ať už vám zloděj ukrade kolo z domu nebo např. z penzionu, kde jste ubytováni. V takovém případě pro vás může být právě ČSOB pojišťovna dobrou volbou. Pokud bylo ukradené kolo řádně zabezpečeno, pojišťovna vám vyplatí až 100 % jeho hodnoty. Jak je to možné? Své drahé kolo máte totiž pojištěné jako individuální věc, na kterou se limity pojistného plnění pro domácnost nevztahují. 
 
RIXO VARUJE: Pokud vlastníte několik kol vysoké hodnoty, je určitě dobré řešit pojištění individuálních věcí. Jeho cena se ale může pojišťovna od pojišťovny, velice lišit. Jako v případě Výborných za něj můžete zaplatit pouze o několik set korun navíc, jsou ale pojišťovny, kde si připlatíte i několik tisíc. Proto si vždy nechejte srovnat několik nabídek pojištění. Dobře také zvažte, zda jezdíte na kole pouze po Česku nebo také v zahraničí a zkontrolujte si, kde všude bude pojistka platit. 
 
Jak je z příkladů vidět, pojištění kola není jednoduchá věc a vztahuje se na něj velké množství výjimek. RIXO.cz vám srovná ty nejvýhodnější nabídky pojištění domácnosti pomůže vám sjednat ideální pojištění pro vaše kolo.
 
Na RIXO.cz si můžete sjednat pojištění svého kola v rámci pojištění domácnosti ZDE nebo nám zavolejte na +420 233 089 233

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy pojištěni správně a nejvýhodněji. Klademe si za cíl pojištění udělat nejpřehlednější, nejvýhodnější a nejrychlejší.