Pokud si zapomenete přibalit do kufru plavky, věřte, že je to menší problém, než si zapomenout sjednat dobré cestovní pojištění. Přečtěte si, na co byste si při své cestě do zahraničí měli dát pozor.

Přestože Češi cestující do zahraničí nějakou pojistku většinou mají, v mnoha případech neodpovídá jejich potřebám. Jak je to možné? 

Klíčovými položkami cestovního pojištění jsou ty, které souvisí se zdravím. Jedná se o úhrady léčebných výloh za ošetření, pobyt v nemocnici, předepsání léků a převozy k lékaři. U těchto položek se často podceňují pojistné limity. 

Myslíte, že limitu 5 milionů korun nikdy nemůžete dosáhnout? Zase tak těžké to opravdu není. Představte si, že se zraníte na lyžích ve výšce 2 tisíc metrů nad mořem a váš stav vyžaduje zásah horské služby a následný převoz vrtulníkem. 

Příliš se neví, že platby u lékaře v cizině se řeší dle práva a zvyklostí dané země. Co u nás pokryje běžné zdravotní pojištění, se může v zahraničí vyšplhat na desítky tisíc až miliony korun,“ vysvětluje Aleš Žárský, zakladatel RIXO.cz.  

 
Nepodceňujte životní pojištění

Velmi drahé pro vás může být také to, když způsobíte škodu nebo újmu na zdraví někomu jinému. Cizinci jsou zvyklí všechno řešit se svými právníky, kteří si zpravidla za své služby vezmou opravdu hodně. „Díky nekompromisnímu právníkovi navíc poškozený dostane opravdu všechno, na co má dle právního systému dané země nárok,“ říká Aleš Žárský. Tyto případy řeší volitelné pojištění odpovědnosti. Nutné je však znát jeho limity. 

Zkontrolujte si také, zda již vaše cestovní plány a sportovní aktivity nepatří mezi rizikové. Ty je totiž potřeba extra připojistit. K pojistce lze také doplnit pojištění zavazadel nebo odškodnění za zpožděný let. 

Cestovní pojištění ke kartě

Trendem je také celoroční cestovní pojištění k platební kartě. Výhodou je roční platnost, rizikem pak nízké pojistné limity. 

Cestování jen s kartičkou pojišťovny

Kartička pojišťovny zabezpečí v Evropské unii pouze nezbytnou zdravotní péči. Pro jejího držitele navíc platí stejné podmínky jako pro místní obyvatele. „V mnoha evropských zemích se připravte na finanční spoluúčast nebo budete posláni jen do druhořadého lékařského zařízení. Bez dobrého cestovního pojištění navíc nemáte nárok na bezplatný převoz do ČR,“ dodává Aleš Žárský.

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy dobře pojištěni. Klademe si za cíl správu pojištění zjednodušit, zpřehlednit a zefektivnit.