Vlastníte dům nebo byt? Jste si jistí, že jste opravdu správně pojištění? Možná ani nevíte, že je vaše nemovitost podpojištěna. Přečtěte si o případu pana Petra, který mohl kvůli špatně nastavené smlouvě přijít při škodě o mnoho milionů korun.

Pan Petr vlastní byt na pražských Vinohradech. Při koupi bytu v roce 2012 si sjednal nové pojištění nemovitosti na částku 2,5 milionů korun. Po osmi letech se rozhodl, že si nechá pojištění zkontrolovat. Bylo mu totiž jasné, že má byt mnohem vyšší hodnotu. Problém ale nastal ve chvíli, kdy očekával, že mu byt pojistíme na novou neboli reprodukční cenu. Což je cena, za kterou by si byt v dnešní době postavil. Cenu odhadl na 5 milionů korun. 

ALE! Pan Petr si neuvědomil, že cena bytu na Vinohradech je ve skutečnosti mnohem vyšší než částka, za kterou by si byt postavil kdekoliv v České republice.  

Klientovi jsme navrhli pojistit byt na jeho tržní hodnotu neboli obvyklou cenu, za kterou by si byt koupil. Což je v Praze na takto lukrativním místě až 10 milionů korun. Klienta jsme varovali, že pokud se pojistí na nižší cenu, bude jeho nemovitost podpojištěna. A pokud například dojde k požáru, dostane od pojišťovny až o polovinu méně, než je jeho skutečná hodnota, říká Martin Ždímal, produktový ředitel RIXO.cz.

U rodinných domů je situace trochu jiná, ty se pojišťují vždy na cenu, za kterou by šly postavit. Ale představte si, jak se 20 majitelů bytu domlouvá, že po požáru společně postaví nový bytový dům. Některé pojišťovny si to představily a v posledních letech právě pro byty nabízí pojištění na jejich tržní hodnotu, což je pro klienty bydlící na lukrativních místech samozřejmě daleko lepší možnost,popisuje Ždímal.

Panu Petrovi jsme nakonec vysvětlili úskalí a problémy, které plynou ze špatně sjednaného pojištění majetku. Jeho nová smlouva počítá s tržní hodnotou bytu a kryje veškerá potřebná rizika. 

Jaké poučení z toho plyne? 

Majetkovou smlouvu si nechejte pravidelně zkontrolovat nebo si rovnou sjednejte nové pojištění nemovitosti. Pokud si pojistku sjednáte s námi, ručíme vám za to, že se ke smlouvě každý rok vrátíme a zkontrolujeme ji. Můžete si tak být jistí, že nejste podpojištěni a pojišťovna vám v případě škody vyplatí částku, která odpovídá hodnotě vašeho bytu. 

Pokud si sjednáváte nové pojištění bytu, vždy si zkontrolujte, jak ho daná pojišťovna oceňuje. Jestliže je jeho tržní cena vyšší, než za kolik by se dal postavit, zvolte takové pojištění, které to dovede zohlednit a uvádějte skutečnou tržní cenu bytu neboli cenu, za kterou byste si totožný byt pořídili ve stejné lokalitě. 

Spočítejte si cenu pojištění nemovitosti! 

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy správně pojištěni. Klademe si za cíl správu pojištění zjednodušit, zpřehlednit a zefektivnit. Klient si u nás může také sjednat nové pojištění.