Výměna zimních pneumatik za letní není dána zákonem. Určitě je ale žádoucí, protože dojíždět zimní pneumatiky v létě, se moc nevyplácí. Existuje několik pravidel, díky kterým poznáte, že je ten správný čas pro přezutí.

Pro výměnu zimních pneumatik za letní je důležitá především venkovní teplota a povětrnostní podmínky. Hraničním bodem je 7 °C, kdy zimní pneu přestávají správně plnit svou funkci. Neznamená to ale, že jakmile teploměr vystoupá nad tuto hranici, je nejvyšší čas na výměnu. Důležitým faktorem jsou dlouhodobě vyšší teploty přes den i v noci. Proto zachovejte chladnou hlavu, i v dubnu může ještě napadnout sníh. 

Proč je dobré vyměnit zimní pneu za letní? 

Vlastnosti zimních pneumatik jsou uzpůsobeny provozu v chladném počasí. Tomu je přizpůsoben i materiál, který má právě v chladu ideální přilnavost k vozovce. Na vyhřátých silnicích se výrazně zhoršují jízdní vlastnosti zimních pneumatik, zhoršuje se ovladatelnost vozidla a bezpečnost jízdy. 

Dezén zimních pneu je uzpůsoben k odvádění vody, je hlubší a nemá takovou styčnou plochu s vozovkou. To vede k prodloužení brzdné dráhy a značnému snížení bezpečnosti jízdy. 

Pokud si řidič myslí, že používáním zimních pneumatik v létě ušetří, může se velice mýlit. Vyšší valivý odpor zimních pneu v teplém počasí zvyšuje spotřebu pohonných hmot až o 10 %. 

Kdy ale každý řidič určitě ušetřit může je, když si sjednává autopojištění. Online srovnání nabídek autopojištění vám může ušetřit až několik tisíc korun ročně. Proto je dobré srovnávač používat jak při nutnosti si sjednat nové pojištění, tak v případě, že máte výročí své stávající pojistné smlouvy,“ uvádí Martin Ždímal ze společnosti RIXO.cz

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy pojištěni správně a nejvýhodněji. Klademe si za cíl pojištění udělat nejpřehlednější, nejvýhodnější a nejrychlejší.