S příchodem rodiny je dobré myslet na zadní vrátka a sjednat si vhodné životní pojištění. Ačkoliv v minulosti bylo zvykem, že se pojišťoval pouze živitel rodiny, je třeba brát v úvahu, že tzv. dlouhodobá rizika hrozí každému. K úrazu či nemoci může dojít kdykoli, tedy i během pobytu na mateřské dovolené.

Připravili jsme modelový příklad, jak by mohlo vypadat ideálně nastavené životní pojištění pro ženu na mateřské dovolené. V příkladu je zohledněno to, že je řádně pojištěn také živitel rodiny. 

Markéta 30 let, vdaná, na mateřské dovolené  

Markéta je na mateřské dovolené s dvouměsíčním synem Petrem. Před mateřskou dovolenou se živila jako pokladní v supermarketu. Od státu měsíčně pobírá částku v hodnotě 15 000 Kč. Je vdaná a manžel Martin pracuje jako administrativní pracovník. Před časem si pořídili byt na hypotéku. Manžel má také životní pojištění, které pokrývá všechna významná rizika tak, aby v případě nehody nebo smrti zůstala rodina zabezpečená a Markéta mohla splatit všechny dluhy / hypotéku. 

RIXO.cz doporučuje: 

Markéta by měla být zajištěna především proti dlouhodobému výpadku příjmu, který by výrazně ovlivnil rodinný rozpočet. S ohledem na to, že si Markéta s manželem pravidelně spoří, je schopna ze svých úspor vykrýt krátkodobý výpadek příjmu. Riziko hospitalizace, denní odškodné za úraz a pracovní neschopnost proto Markéta dle našeho doporučení nevyužije. 

Naopak má mít dobře pojištěno riziko invalidity II. a III. stupně, a to na částku 2 700 000 Kč. Doporučená částka vychází z potřeby zajištění aktuálních výdajů klientky do doby odchodu do důchodu (aktuálně 65 let). Klientka bude dostávat od státu invalidní důchod a rovněž mateřskou. Markéta si může za obdrženou částku upravit bydlení, pořídit nezbytné pomůcky (např. invalidní vozík) nebo použít obdržené peníze na jiné nezbytné výdaje. 

Závažná onemocnění by si měla Markéta pojistit na částku 160 000 Kč a riziko trvalých následků úrazu na částku 1 000 000 Kč. U závažné nemoci vychází doporučená částka ze zajištění výdajů klientky po diagnóze onemocnění. Plnění z pojištění může použít např. na nákladnější léčbu nebo rehabilitaci. U trvalých následků úrazu by měla částka pomoci Markétě uhradit výdaje při hospitalizaci, nákladnější léčbě, rehabilitaci nebo úpravách bydlení. Nejvhodnější je kombinace nabízených variant, a to jak pro menší následky, tak pro ty závažnější.  

Riziko smrti doporučujeme pojistit na částku 470 000 Kč. V případě, že by Markéta nešťastnou náhodou zemřela, dostal by pan Martin od pojišťovny částku, která by částečně pokryla výdaje na dítě. 

Celkově by Markéta za takto nastavené životní pojištění zaplatila částku cca 400 Kč měsíčně. Ve chvíli, kdy nastoupí zpět do práce, doporučujeme si nechat životní pojištění zkontrolovat a nastavit limity tak, aby odpovídaly nové životní situaci. 

                                                           SROVNAT ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy pojištěni správně a nejvýhodněji. Klademe si za cíl pojištění udělat nejpřehlednější, nejvýhodnější a nejrychlejší.