Nepřiměřeně vysoké ceny energií, potravin a dalšího zboží a služeb dostávají stále více domácností do finančních problémů. Jak jistě víte, vláda z tohoto důvodu nařízením zastropovala ceny dodávek elektřiny a plynu, které budou platné od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2023.

Zastropovanou cenu získáte automaticky

Pokud je vaše současná cena, ať už zafixovaná nebo bez fixace, vyšší než cena zastropovaná, obdržíte automaticky cenu stanovenou vládou. Vše pro vás zajistí dodavatel energií, vy nic dělat nemusíte.

Kdo bude mít nárok na zastropované ceny?

 • Živnostníci
 • Běžné domácnosti
 • Veřejné instituce (nemocnice, školy, úřady apod.)
 • Firmy s odběrem na síti nízkého napětí
Premiér Petr Fiala vysvětlil 5. října 2022 na vládní tiskové konferenci podmínky takto: „Zastropování elektřiny se týká všech domácností, živnostníků, veřejných institucí a firem s odběrem na síti nízkého napětí, a to v plné výši. Malé a střední podniky na síti vysokého a velmi vysokého napětí budou mít zastropováno osmdesát procent nejvyšší spotřeby v uplynulých pěti letech. Pokud se tedy budou chovat úsporně a spotřebují menší množství energie, než tomu bylo v minulosti, může se strop vztahovat na celou jejich spotřebu.

 

Zastropování cen zemního plynu se týká:

 • Všech domácností
 • Veřejných služeb
 • Malých a středních podniků
 • Bytových domů s vlastní kotelnou
 • Tepláren, které dodávají teplo domácnostem

Jaká bude maximální cena?

Maximální ceny dle nařízení vlády budou ve výši 6,05 Kč za kWh vč. DPH za silovou elektřinu a 3,025 Kč za kWh za dodávku zemního plynu. K uvedeným cenám je nicméně potřeba připočítat ještě regulovanou část, tzn. cenu za distribuci.  V případě elektřiny by konečná cena včetně DPH měla činit zhruba 9 Kč/kWh. Regulovanou složku plynu stanovuje Energetický regulační úřad, a to vždy na období jednoho roku. Oproti loňskému roku vzroste zhruba o 2,4 procenta a celkem s distribucí se bude cena plynu pohybovat kolem 3,50 Kč/kWh.

Potřebujete novou smlouvu?

Zakoupili jste si například nemovitost a rádi byste si nechali sjednat tarif na novém odběrovém místě? Zastropování bude platit i pro vás a dodavatel ho do ceny sám promítne. Rádi vám s tímto krokem pomůžeme. Na stránkách RIXO.cz si můžete srovnat nejvýhodnější ceny elektřiny a plynu. Rychle, jednoduše a s objektivním srovnáním. Nemusíte se bát zdlouhavé administrativy. Vše vyřídíte jednoduše online.

Zajímá vás, jaké příspěvky na pomoc s růstem cen energií můžete získat?

 1. Zastropování cen – Návrh již schválily obě komory Parlamentu ČR a platí od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2023.
 2. Úsporný tarif – Jednorázový příspěvek, který získá automaticky každá domácnost, a to konkrétně v říjnu 2022. Od roku 2023 příspěvek již platit nebude. Jedná se o 2 000 nebo 3 500 korun podle tarifu.
 3. Příspěvek na dítě – Jedná se o jednorázový mimořádný příspěvek 5 000 Kč na každé dítě pro rodiny, které mají roční příjem nižší než 1 milion korun. Vyplácet se začal v srpnu 2022 a nárok na něj mají rodiče či pěstouni dětí, kterým bylo ke 2. srpnu méně než 18 let (děti narozené od 2. srpna 2004 do 31. prosince 2022).
 4. Doplatek na bydlení – Doplatek by měl zajistit, že po úhradě nezbytných nákladů zůstane potřebná část na živobytí. Žádat o něj můžete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
 5. Příspěvek na živobytí – Jedná se o základní dávku pomoci v hmotné nouzi, která pomáhá osobě či rodině při nedostatečném příjmu. Zažádat o příspěvek na živobytí můžete na okresních pracovištích úřadu práce, nebo elektronicky online.
 6. Mimořádná okamžitá pomoc – Jedná se o částku poskytovanou osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit. Žádá se taktéž na úřadu práce.

Tip: Přečtěte si náš článek Srovnejte si všechny typy pojištění a ušetřete tisíce ročně.

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy pojištěni správně a nejvýhodněji. Klademe si za cíl pojištění udělat nejpřehlednější, nejvýhodnější a nejrychlejší.