Ceny pohonných hmot lámou rekordy. Řidiči proto začínají přemýšlet, že jejich dalším vozidlem bude elektromobil. Nízká spotřeba a ohled na životní prostředí jsou hlavními důvody, proč zájem o elektromobily každým rokem roste. Jak je to ale s cenou autopojištění?

Díky svému úspornému a ekologickému provozu jsou elektromobily šetrnější k životnímu prostředí. Právě proto jsou jejich majitelé osvobozeni od platby silniční daně, dálniční známky a platby za parkování. Stejně tak jako na ostatní vozidla se na ně však vztahuje povinnost sjednání povinného ručení

Vzhledem k tomu, že se jedná o nová auta a jejich pořizovací hodnota je opravdu vysoká, doporučujeme kromě povinného ručení i kvalitní havarijní pojištění. V tomto případě se rozhodně vyplatí,upozorňuje Martin Ždímal z RIXO.cz

Donedávna bylo povinné ručení pro elektromobily levnější, protože pojišťovny neměly dostatečné množství dat o jejich provozu na českých silnicích. Díky tomu, že jejich obliba u řidičů v současné době stoupá, mohou pojišťovny do sazebníku autopojištění pro elektromobily promítat nové parametry, které s jejich provozem postupně přicházejí. 

Při stanovení výše pojistného se stále zohledňují parametry jako je výkon, hmotnost, cena, rok výroby, počet najetých kilometrů, věk nebo bydliště majitele. 

Mezi parametry, které musí pojišťovny v ceně pojištění zohlednit, jsou vyšší náklady na opravu havarovaného vozu. Pojišťovnám ovšem stále chybí relevantní množství dat, kolik v průměru taková oprava stojí. Pojistných událostí způsobených elektromobily je totiž dosud velmi málo. 

Svou roli budou hrát také specifické asistenční služby, které budou majitelé elektromobilů při poruše vyžadovat. Např. autorizovaných servisů je v ČR zatím stále velmi málo, stejně tak je to s počtem dobíjecích stanic. 

S rostoucím zájmem o elektromobily budou mít pojišťovny více dat, která mohou analyzovat a díky nim stanovit ceny povinného ručení. Ustálení cenové hladiny může trvat až několik let,“ dodává Martin Ždímal z RIXO.cz. 

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy pojištěni správně a nejvýhodněji. Klademe si za cíl pojištění udělat nejpřehlednější, nejvýhodnější a nejrychlejší.