Bez povinného ručení nesmí na silnici vyrazit žádné vozidlo. Většina motoristů vnímá tuto zákonnou povinnost jako nutné zlo a o svou pojistku se vůbec nestará. Havarijní pojištění zase není vhodné úplně pro každého a jsou situace, kdy se majiteli vozidla vyloženě nevyplatí. Ať už potřebujete nové autopojištění nebo si chcete být jistí, že jste dobře a výhodně pojištění, je dobré si na online srovnávači srovnat aktuální nabídky od různých pojišťoven.

Jak vybrat nejlepší havarijní pojištění a povinné ručení a na co si dát pozor 

1. Srovnejte si ty nejvýhodnější nabídky 

Zorientovat se ve škále nabídek autopojištění není vůbec jednoduché. Jak ale získat to nejlepší pojištění, za nejnižší cenu a být si přitom jistý, že se jedná o kvalitní pojistku, která kryje všechna potřebná rizika? 

Využijte online srovnávač. „RIXO.cz vám srovná nabídky autopojištění od předních českých pojišťoven, a to navíc během pár minut. Zadáte registrační značku vozidla a technické údaje se vyplní za vás. Pak už jen několik informací o vás, abychom vám mohli přičíst bonusy a my vám zobrazíme ty nejvýhodnější nabídky přímo pro vás. Pokud si nějakou vyberete, kliknete na mám zájem a máte hotovo. Do mailu vám během pár minut dorazí pojistná smlouva i zelená karta,vysvětluje Martin Ždímal, technický a produktový ředitel RIXO.cz.

2. Nejlevnější nemusí být nejvýhodnější 

Nejnižší částka, na kterou se v Česku musíte pojistit povinným ručením, je 35 milionů korun. To je známá věc. Ne každý však ví, že při nehodě může být za újmu na zdraví nebo i smrt odškodněný každý poškozený zvlášť, a to až do pojištěné výše. V případě majetku se škoda sčítá pro všechny poškozené věci. 

Škody v desítkách milionů korun mohou vzniknout i při nehodách v běžném provozu. V případech, kdy dojde k těžkému zranění s trvalými následky totiž pojišťovny platí doživotní bolestné, náklady na speciální péči, úhrady za ušlý zisk a další položky. Vše, co sjednaný limit přesáhne, pak jde za viníkem nehody,říká Martin Ždímal z RIXO.cz.

Některé pojišťovny, například Allianz, Direct nebo Česká podnikatelská pojišťovna, už proto hranici 35 milionů korun ani nenabízí. Pokud si navíc připlatíte pár set korun za lepší pojištění s vyššími limity, můžete získat o desítky milionů korun vyšší krytí. Za pocit většího bezpečí to stojí.

3. Kdy má smysl havarijní pojištění 

Havarijní pojištění platí škody, které vznikly na vašem autě. Mezi základní patří havárie, srážka se zvířetem, překousané kabely, dále krádež vozidla či vandalismus. Důležitá je i ochrana před živly, kam patří například poničení karoserie kroupami. Pojistit se pro tato rizika by mělo být samozřejmostí pro nová auta do 7 let stáří. 

U starších vozidel si pojištění rizik dobře promyslete a zvažte, zda nejsou zbytečná nebo zbytečně drahá. „Pojišťovna při škodě nezaplatí za opravu víc, než je aktuální cena vozidla. Když na vůz v hodnotě 50 tisíc korun pořídíte nové dveře v ceně 60 tisíc korun, od pojišťovny dostanete maximálně těch 50 tisíc. Proto už se stará auta mnohdy nevyplatí pojišťovat havarijně,“ doplňuje Martin Ždímal z RIXO.cz.

4. Jak si autopojištění zlevnit 

Většina řidičů může na pojištění ušetřit, aniž by slevili ze svých požadavků na ochranu. „Vzhledem k tomu, jak spolu pojišťovny soupeří, ale částečně i k tomu, jak klesá hodnota vozidla, se určitě vyplatí, si každý rok srovnat aktuální nabídky pojištění. I při stejném rozsahu většinou dojde k poklesu ceny,“ říká Martin Ždímal.
 
Pozor ale na termín výpovědi pojistné smlouvy. Stávající pojistku musíte zrušit nejpozději do 6 týdnů před jejím vypršením. Do tohoto dne musíte doručit žádost o ukončení smlouvy buď osobně nebo poštou. 
 
5. Asistenční služby: Nevědomost neomlouvá
 
Další oblastí, kde můžete narazit, jsou asistenční služby. Základní jsou většinou v ceně, za rozšíření je třeba připlatit.  Vždy je vhodné vědět, co vaše asistence umí, neboť i ony mají různé limity. Některé asistence platí třeba jen pro případ nehody, jiné vám pomůžou i při poruše nebo třeba chybě řidiče. Tou bývá mimo jiné záměna paliva nebo třeba to, že palivo cestou dojde. 
 
Chybou je spoléhat se na asistenční služby a přitom nevědět, na které máte vlastně nárok. Například odjet s klidným svědomím na dovolenou s tím, že mám asistenci při poruše vozidla a až na dálnici s píchlou gumou zjistit, že se například nevztahuje na defekt pneumatiky,“ uvádí pro příklad Martin Ždímal z RIXO.cz.
 
6. Pozor na výjimky 
 
Havarijní pojištění má stanoveny výjimky, na které se daná pojistka nevztahuje. Jedná se o škody vzniklé běžným opotřebením, řízením auta v podnapilém stavu nebo, léků či návykových látek nebo nesprávnou obsluhou vozu.  

Jsme online pojišťovací služba, která zajistí, že jsou naši klienti vždy pojištěni správně a nejvýhodněji. Klademe si za cíl pojištění udělat nejpřehlednější, nejvýhodnější a nejrychlejší.